Zrób miejsce na to, co ważne, czyli „Książeczka minimalisty” Leo Babauta

W lutym, najkrótszym, można powiedzieć w minimalnym miesiącu, chciałam Wam zaproponować minimalną lekturę.

Lektura ta nosi tytuł: „Książeczka minimalisty – Prosty przewodnik szczęśliwego człowieka” i została napisana przez znanego nauczyciela filozofii Zen, Leo Babautę. Pisząc o niej nie zamierzam Was nakłaniać, abyście zostali pustelnikami, mnichami kontemplującymi jedynie świat wewnętrzny. Wręcz przeciwnie. Pragnę zaproponować Wam bardzo praktyczną lekturę, dzięki której pójdziecie drogą pełni radości – zarówno tej zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Dzięki niej skoncentrujecie się na tym, co DLA WAS jest naprawdę ważne i nie będziecie trwonić czasu na sprawy zbędne.

Esencją filozofii minimalistycznej jest zrobienie miejsca w swoim życiu tylko na sprawy istotne.

Zrobić to można najłatwiej przez usunięcie z niego wszystkiego, co zbędne. Dzięki harmonii, uporządkowaniu, szybszemu wykonywaniu czynności czy też znajdowaniu radości w rzeczach małych i koncentracji na najważniejszym masz szansę codziennie się z tego cieszyć. Nie chodzi o to, żeby pozbawiać się w życiu przyjemności, ale o to, by mieć ich jeszcze więcej.

„Książeczka minimalisty” to nie tylko filozofia, ale przede wszystkim mnóstwo praktycznych porad na każdy, nawet najbardziej prozaiczny temat.

Jak uprościć to, co robisz? Jak usuwać nieporządek, zwłaszcza ten, który dawno przestałeś zauważać? Jak stworzyć minimalistyczne miejsce pracy? Jak sprawić, by finanse były minimalistyczne, w dobrym tego słowa znaczeniu? Jak zredukować ilość obowiązków? Jak odżywiać się minimalnie i jak uprawiać sport minimalnie? I wreszcie to, co do mnie osobiście najbardziej przemawia: JAK PRZESTAĆ SIĘ ORGANIZOWAĆ? W tej książce dostaniesz bardzo konkretne rady.

To, co ja jako coach cenię w tej książce najbardziej, to fakt, że dla każdego minimalizm może mieć zupełnie inny wymiar.

Minimalizm niekoniecznie sprowadza się do tego, by wszystkiego było mniej. Nie jest celem samym w sobie. Jest procesem, dzięki któremu zyskasz więcej wolności, więcej czasu, będziesz miał mniej zmartwień, staniesz się oszczędniejszy i będziesz miał więcej miejsca na to, co się naprawdę dla Ciebie liczy. Proste jest piękne. Czasem jedno słowo więcej znaczy niż wielka tyrada, jedna myśl więcej warta niż długie rozważania, małe działania mogą dać duże efekty. Spójrz dookoła siebie i pomyśl, bez czego będzie Ci lżej żyć. Pójdź za tą myślą i pozbądź się tego, co nie jest Ci już potrzebne.

Co mówi sam autor o minimalizmie?

„Kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby w pewnym sensie „stworzyć czas” na to, co dla ciebie ważne. W żadnym wypadku minimalizm nie powinien być utożsamiany z prowadzeniem życia pustelnika lub trwaniem w nieustającym poczuciu nudy.

Celem jest bogate życie, przy niewielkim stanie posiadania. Twoje życie, jako minimalisty, będzie inne niż moje. To ty będziesz musiał odkryć, co czyni cię prawdziwie szczęśliwym. Zaplanuj swój idealny dzień, a potem usuń z niego wszystko, co nie jest ci absolutnie potrzebne. Zrób w swoim życiu miejsce właśnie na ten idealny dzień, na rzeczy, czynności oraz ludzi, których kochasz.”

Polecam Wam wszystkim ten styl myślenia. Ja sama staram się zgodnie z nim układać swoje życie. Nie zawsze jest łatwo (zwłaszcza jak się ma tendencję do zdań wielokrotnie złożonych, a do tego dwójkę dzieci w domu ;) ), ale czuję, że jest to dobra droga do spokoju wewnętrznego.

Książeczka minimalisty książeczka minimalisty

Podziel się...Email this to someoneShare on Facebook0Digg thisShare on LinkedIn0Share on Google+0Share on VKTweet about this on TwitterShare on Tumblr0Print this pagePin on Pinterest0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress