Kwestionowanie własnych przekonań wg Katie Byron

„Nie możesz zmienić świata, który jest projekcją. Ale możesz zmienić swój umysł, który jest projektorem” (Katie Byron).

Jak tą myśl można wykorzystać w praktyce? Jedno z klasycznych podejść do pracy w life coachingu prezentuje Katie Byron, która cierpiała na głęboką depresję przez ponad dziesięć lat. Pewnego dnia zrozumiała coś bardzo ważnego.

Jej odkrycie polegało na tym, że jakiekolwiek człowiek ma przekonania na temat świata, siebie samego lub ludzi go otaczających, są one tylko poglądem na jakiś temat, a nie rzeczywistością.

Człowiek filtruje rzeczywistość przez pryzmat swoich doświadczeń i przekonań, tworząc swój własny model świata. Człowiek zatem nie reaguje na sytuację, lecz tylko i wyłącznie na swoją opinię na temat konkretnego wydarzenia. W zależności od tego, czy ta myśl na dany temat jest pozytywna czy negatywna, takie emocje rodzą się w ciele. Myśl wywołuje w cierpienie zatem tylko wtedy, gdy w nią wierzymy. Stąd możliwa jest praca nad emocjami polegająca na kwestionowaniu negatywnych myśli pojawiających się w głowie.

Praca z przekonaniami to bardzo częsty temat spotkań z coachem.

Dobry coach w bardzo indywidualny sposób prowadzi klienta poprzez ten obszar. Może pracować klasycznymi narzędziami, takimi jak pokazała Katie Byron lub też po prostu tak umiejętnie poprowadzić rozmowę, aby doprowadziła ona do wartościowych odkryć przez Klienta. Dzieje się to zarówno podczas coachingu osobistego, kariery, rodzicielskiego, jak i biznesowego.

Bardzo często nowe przekonanie o świecie lub o sobie samym jest najważniejszym zasobem osiągniętym podczas całego procesu coachingu.

Zmienia ono bowiem nie tylko sposób widzenia przeszłości przez Klienta, ale co najważniejsze, jego sposób odbierania teraźniejszości oraz oczekiwania względem przyszłości.

W tekście tym zaczerpnięte zostały myśli z książki Katie Byron Radość każdego dnia oraz Tygrysku czy to prawda?” 

Podziel się...Email this to someoneShare on Facebook0Digg thisShare on LinkedIn0Share on Google+0Share on VKTweet about this on TwitterShare on Tumblr0Print this pagePin on Pinterest0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress