Kiedy samodzielność uwiera… Jak nauczyć się akceptować siebie i przyjmować pomoc z zewnątrz? (pytanie od Czytelnika Dobrej zmiany)

Zaufanie do własnych możliwości to cenny dar.

Że sobie poradzę, że dam radę bez podglądania innych, bez pomocy wymyślę, co jest najlepsze. Dla mnie, dla bliskich, dla tych, których kocham. Dam radę, bez względu na okoliczności. Taka postawa to najlepszy oręż na przeciwności losu, na dary życia, które chętnie oddalibyśmy dalej. Warto ją pielęgnować. Jednak zaufanie do samego siebie wypielęgnowane na wyrost może stworzyć maskę, przez którą trudno będzie przebić się naszym prawdziwym emocjom i pragnieniom. Taka maska po czasie może nas zacząć uwierać. Aby ją odkleić, warto akceptować siebie takim, jakim się jest i nauczyć się przyjmować pomoc z zewnątrz. Jak to jednak zrobić? Przeczytaj i zabierz, to co jest Ci potrzebne.

Dawanie to piękna część życia, którą nierzadko przedkładamy nad własne potrzeby.

Uosobienie dobrej partnerki, partnera, mamy, taty to często obraz osoby, która zapomina o sobie. Osoby, która daje bez wytchnienia i bez patrzenia na koszty. Mówi się czasem, że miłość jest pragnieniem, aby dawać, a nie otrzymywać. W ten schemat wtłacza nas przekonanie, że dzięki wysiłkowi będziemy bardziej wartościowi, kochani, bo niezastąpieni.

Tymczasem utrzymywanie związku polega na kierowaniu się własną miłością, a nie miłością do partnera.

Sensem prawdziwego uczucia jest nie to, że ktoś bez nas nie może żyć, ale to, że NIE CHCE bez nas żyć. Subtelna różnica, która rodzi wolność, poszanowanie potrzeb i miłość do tego, kim jesteśmy, a nie, co robimy i czym się zasłużymy. To miłość bezwarunkowa. Miłość bez względu na okoliczności. Najpiękniejsza miłość. Czy mądry rodzic kocha swoje dziecko tylko wtedy, gdy jest grzeczne?

Kluczem do miłości bezwarunkowej jest zaufanie.

Zaufanie, że drugi człowiek akceptuje mnie takim, jakim jestem, zgadza się na moje braki i niedoskonałość. Że kocha w całości. Zaufanie do drugiej osoby jednak nie zawsze wynika z tego, jakim człowiekiem jest nasz partner. Często jego podstawą jest zaufanie do samego siebie.

Jak możesz sprawdzić, czy masz zaufanie do siebie?

Odpowiedz sobie na pytania:

 • Czy akceptujesz siebie, gdy jesteś słaby, zmęczony, nie wiedzący, nie rozumiejący?
 • Czy pozwalasz sobie na chwile delikatności w stosunku do samego siebie?
 • Czy traktujesz siebie z miłością?
 • Czy mimo chwilowych niedostatków, zawirowań życiowych masz wewnętrzne przekonanie, że wszystko będzie dobrze?
 • Czy wolisz raczej mówić do siebie tonem każącym, popędzać siebie wciąż do nowego wysiłku i bez względu na okoliczności oczekujesz kłód rzucanych pod nogi?

Jeśli akceptujesz siebie takim, jakim jesteś i okoliczności takie, jakie są, masz możliwość podjęcia decyzji. Kiedy masz ochotę, idziesz sam, kiedy chcesz, idziesz z innymi. Wybierasz Ty, a nie Twój lęk przed odrzuceniem Twojej ciemnej strony.

Jak akceptować siebie?
 • Słuchaj siebie. Poznawaj to, kim jesteś i jakie masz potrzeby.
 • Akceptuj siebie. Jesteś różnorodny, w tym Twoja największa moc.
 • Traktuj siebie z miłością i delikatnie, wspieraj siebie. Bądź swoim najlepszym przyjacielem.
 • Pozwól sobie i innym popełniać błędy.
 • Pozwól sobie na niepewność. To składnik życia pełnego wolności.
 • Proś o pomoc. Sprawisz innym przyjemność pokazując, jak bardzo ważni są dla Ciebie.
Gdy nauczysz się akceptować siebie,  swoje wady i słabości, staniesz się silniejszy.

Jest w porządku nie być perfekcyjnym. Już teraz jesteś wystarczająco dobry. Bądź dumny z tego, co robisz. Twoje niepowodzenia to dowód na to, że jesteś człowiekiem. A więc po prostu… bądź sobą. Do twarzy Ci z tym.

W artykule tym pojawiają się myśli zaczerpnięte z książki K. Miller Być kobietą i wreszcie zwariować.

Podziel się...Email this to someoneShare on Facebook0Digg thisShare on LinkedIn0Share on Google+0Share on VKTweet about this on TwitterShare on Tumblr0Print this pagePin on Pinterest0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress