Dla kogo jest coaching?

Kwestię podziału odpowiedzialności w procesie to jedna z ważniejszych kwestii dotycząca procesu coachingu.

Świadczy o tym fakt, że bardzo wielu coachowanych tę właśnie informację z pierwszego spotkania wymienia jako kluczowy moment dla siebie w całym procesie.

Coaching jest dla ludzi gotowych do zmiany, świadomych, co chcą zmieniać, chętnych by oprzeć się na swoich zasobach i wziąć odpowiedzialność za własne życie.

Oznacza to, że ważnym elementem pracy w coachingu jest duża aktywność Klienta: przejawianie inicjatywy, podejmowanie działań, przejawianie zaangażowania, generowanie rozwiązań, podejmowanie decyzji i wprowadzanie ich w życie, korzystanie z wewnętrznych i zewnętrznych zasobów, branie odpowiedzialności za swoje działania i ocena własnych postępów pracy. To podejście to kluczowa różnica w stosunku do innych, często kojarzonych z coachingiem sposobach pomocy: konsultingiem, mentoringiem czy terapią.

Jaką aktywność przejawia coach? Również dużą, choć w innym zakresie. Coach podąża za Klientem ku jego celom, inspirując, motywując i wspierając go w dokonywanych wyborach. Naświetla różne drogi dojścia do celu dbając o to, aby wytyczony przez Klienta szlak był najbardziej zgodny z jego potrzebami, możliwościami, wartościami, a jego osiągnięcie gwarantowało satysfakcję (nie stało np. w niezgodzie z innymi ważnymi potrzebami lub wartościami).

Na początku pierwszego spotkania oczekiwanie dużej aktywności po stronie Klienta budzi niekiedy wątpliwości.

Słyszę: “Jak ja mam sobie pomóc, skoro właśnie sobie do tej pory nie umiałem tego zrobić?? Przecież po to zwracam się do coacha, aby mi powiedział, co mam robić…”. W praktyce okazuje się, że jest to jednak możliwe, mało tego – stanowi największy zasób całego procesu. Droga wytyczona samodzielnie w dużym spokoju, po rozpatrzeniu wielu możliwości i zaplanowana tak, aby była możliwa do zrealizowania, radykalnie zwiększa szansę na sukces.

Oczywiście, przejawianie aktywności może być postrzegane jako proces, a tym samym następować stopniowo, w zależności od gotowości Klienta. Ważne jednak, aby od początku było zarysowane jako ważny element wspólnej pracy.

Podczas procesu dużą wagę przykładam do tego, aby świadomie wzmacniać aktywność i odpowiedzialność w Kliencie.

Moim celem jest, aby po zakończonym procesie, coachowany sam potrafił sobie radzić z nowymi pojawiającymi się celami i tematami. Myślę, że umiejętność samodzielnego “coachowania się” po procesie to największa wartość spotkań z dobrym coachem.

Życie to przecież więcej niż jeden lub kilka celów zdefiniowanych na proces…

Podziel się...Email this to someoneShare on Facebook0Digg thisShare on LinkedIn0Share on Google+0Share on VKTweet about this on TwitterShare on Tumblr0Print this pagePin on Pinterest0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress